Private Classes
Instruction is limited to a single student, but I will accept one more student at a discount providing they are related to the primary student and both do the same project. Instruction sessions are scheduled for 4 hours and are offered whenever the individual(s) and I can arrange a compatible time. Prior to each class the student(s) and I agree on what we're going to make and if not completed within the allotted time, it can be extended beyond the 4 hours without additional charge until the project is completed.
These sessions cover whatever the individual wants to learn and we've agreed upon in advance of the class. I’ve had students who only wanted to learn how to sharpen tools while others wanted more in depth instruction in advance techniques such as deep hollowing, threading, making a cowboy hat, etc. If I don't think we can cover a specific topic in 4 hours, I'll let the student know and what an estimated time and cost would be to complete the instruction. No topic is off limits and if I don’t feel qualified in teaching what you want, I’ll tell you. if we get into the instruction and you don’t feel you’ve gotten good value for dollar spent, then it’s no charge or we work until you get full satisfaction. In hundreds of students I’ve never had a single one leave my shop without completing a project to their satisfaction, even if it meant spending extra time.
Cost is $150 for a single or $200 for a couple.
These sessions cover whatever the individual wants to learn and we've agreed upon in advance of the class. I’ve had students who only wanted to learn how to sharpen tools while others wanted more in depth instruction in advance techniques such as deep hollowing, threading, making a cowboy hat, etc. If I don't think we can cover a specific topic in 4 hours, I'll let the student know and what an estimated time and cost would be to complete the instruction. No topic is off limits and if I don’t feel qualified in teaching what you want, I’ll tell you. if we get into the instruction and you don’t feel you’ve gotten good value for dollar spent, then it’s no charge or we work until you get full satisfaction. In hundreds of students I’ve never had a single one leave my shop without completing a project to their satisfaction, even if it meant spending extra time.
Cost is $150 for a single or $200 for a couple.